SIKÇA SORULAN SORULAR

Elektronik ortamda teklifin amacı nedir?
Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) kapsamında zamandan ve mekandan bağımsız olarak kişilerin İcra ve İflas Dairelerinde satışı yapılacak olan mallara elektronik ortamda teklif vermesi, bu sayede ihaleye katılan kişi sayısının artması ile malın gerçek değerine yakın ihale edilebilmesi, alacaklı ve borçlunun haklarının korunması amaçlanmıştır. 

İcra ve İflas Dairelerinde ve Satış Memurluklarında  yapılan tüm satışlara elektronik ortamda teklif verebilir miyim ?
İcra ve iflas Dairelerinde ve Satış Memurluklarında yapılan tüm satışlara elektronik ortamda teklif verebilirsiniz.

Elektronik ortamda teklif vermek için ne yapmam gerekiyor?
Elektronik ortamda teklif verebilmek için; e-satış sitesine imzasız giriş seçeneği ile üye kaydı oluşturmanız ve ilk girişte karşınıza çıkacak olan ekranda sözleşme onayını gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra Hesap Ayarları Menüsünden parola, adres, e-posta gibi bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Üye kaydını gerçekleştiren kullanıcılar; elektronik teklif sayfasına E İmzalı, Mobil İmzalı veya İmzasız giriş yaparak teminat yatırma/teklif verme gibi işlemlerini gerçekleştirebilir. 

Elektronik ortamda teklif verebilmek için hangi bankada hesabım olması gerekiyor?
Elektronik ortamda satışı yapılacak mallara teklif verebilmek için projenin ilk aşamasında sadece Vakıfbank ta hesabı bulunan ve internet bankacılığı şifresi bulunan kişiler teklif verebilecektir.

Elektronik ortamda satışa konu mala ne zamana kadar teklif verebilirim?
Satışı yapılacak olan mala elektronik ortamda satış tarihinden önceki gün sonu saat  23:59’ a kadar teklif  verilebilmektedir.

Elektronik ortamda teklif vermiş olsam bile fiziki ortamda ihaleye iştirak edebilir miyim?
Satışa konu mala ilişkin elektronik ortamda teminat yatırmış olduğunuz için ihalenin yapılacağı gün ve saatte fiziki ortamda da ihaleye katılıp teklif verebilirsiniz.
E imzam, Mobil İmzam ve imzasız giriş şifrem  olmadan ihalesi yapılacak malları görebilir miyim?
esatis.uyap.gov.tr  adresinden  ihalesi yapılan tüm mallar üye girişi yapılmadan görülebilmektedir. 

E imzam olmadan elektronik ortamda ihalelere teklif verebilir miyim?
E imza olmadan, mobil imza  veya imzasız giriş yapılarakta elektronik ortamda teklif verilebilmektedir. 

Kredi kartı ile teminat yatırma imkânım var mıdır?
İcra ve iflas Daireleri ve Satış Memurlukları tarafından yapılan satışlara internet üzerinden kredi kartı ile teminat yatırılmamaktadır.

Elektronik ortamda vermiş olduğum tekliften daha yüksek teklif verilmesi halinde nasıl haberdar olurum?
Elektronik ortamda vermiş olduğunuz tekliften daha yüksek teklif verilmesi halinde, isteğe bağlı olarak UYAP SMS sistemi ile tarafınıza bilgi mesajı gönderilmektedir. Ayrıca E Satış sayfasından da takip edilebilmektedir.

Elektronik ortamda teklif verebilmek için yatırmış olduğum teminatın tarafıma iadesi nasıl olacaktır ?
Elektronik ortamda teklif verme süresi sonuna kadar , en yüksek teklifi veren haricindeki katılımcılar elektronik ortamda yatırdıkları teminatlarını aynı usulle iade alabilmekte, ayrıca alınmayan teminatlar, artırma tamamlandıktan sonra da İcra ve İflas Dairesi ve Satış Memurlukları tarafından UYAP üzerinden iade edilebilmektedir. Mevzuat gereği ilgiliye iade edilecek paralardaki süre 3 iş günüdür. Teminatınızın iadesi için satışı yapan birim ile irtibata geçmeniz gerekmektedir. E-satış portalı üzerinden yatırdığınız teminatın iadesi için Teminat Yatırdığım Ürünler kısmından ilgili dosyayı seçerek, Teminatı İade Et seçeneği ile; icra/satış memurluğuna talebinizi iletebilirsiniz.

Elektronik ortamda vermiş olduğum tekliften vazgeçebilir miyim?
Elektronik ortamda verilmiş olan teklif, ihale için verilen en yüksek teklif olması halinde mevzuat gereği vazgeçilememekte,  diğer hallerde ise vazgeçilebilmektedir.

Otomatik teklif nedir?
Elektronik teklif süresi dahilinde,  maksimum artırma miktarına kadar belirlenecek artırma tutarı  kadar teklifin sistem tarafından tanımlama yapan kişi adına  otomatik olarak artırılmasıdır.

Otomatik teklif tutarım fiziki ihalede dikkate alınır mı?
Otomatik teklif elektronik ortamdaki teklif süresince geçerlidir. Fiziki ortamdaki ihale  elektronik ortamdaki son teklif miktarı üzerinden başlamaktadır. Elektronik ortamdaki teklif, tanımlanan otomatik teklifin üst limitine ulaşmaması halinde,  fiziki ihalede otomatik teklif miktarı dikkate alınmaz. (Örnek: 10.000,00 TL. ihale başlangıç bedeli olan bir mala, A isimli şahıs 11.000,00 TL. teklif verip daha sonra  15.000,00 TL. ye kadar 500,00 TL. otomatik artırma talimatı vermiş,  B isimli şahıs  tarafından aynı ihale için 12.000,00 TL. teklif verildiğinde sistem A isimli şahsın tanımlamış olduğu otomatik teklif talimatı uyarınca 12.500,00 TL. olarak teklifi artıracaktır. Başkaca kimse elektronik ortamda teklif vermemiş ise fiziki ihale elektronik ortamdaki en yüksek teklif olan 12.500,00 TL. den başlayacaktır. Fiziki ortamdaki ihalede C isimli şahıs   14.000,00 TL. teklif vermiş ise bu mal  C isimli şahsa ihale edilir. A isimli şahsın elektronik ortamda tanımlamış olduğu 15.000,00 TL.lik otomatik teklif mevzuat gereği dikkate alınmaz.)

İhale sonucunda ihalenin bana kaldığını nasıl öğrenebilirim?
İhale sonucunda ihale size kalmış ve icra ekranlarında ihale alıcısı olarak kaydedilmiş iseniz, e satış portal sayfasında önceki verdiğiniz teklifler bölümünde ilgili ihalenin detayında ihalenin size kaldığına ilişkin bilgi yer almak ve ihalenin size kaldığına ilişkin SMS ile bilgilendirme yapılmaktadır. Ayrıca ilgili birim ile irtibata geçerekte ihale sonucundan bilgi alınabilmektedir.

İhale sonucunda en yüksek teklif vermemiş olsam bile malın kaça satıldığını nasıl öğrenebilirim?
İhaleye  daha önce teklif vermiş iseniz, önceki tekliflerim bölümünde, ihaleyi izlemeye almış iseniz, izlemeye aldığım ürünler bölümünde ilgili ihalenin detayında malın kaça satıldığına ilişkin bilgi yer almaktadır.

İhale sonucunda mala ilişkin en yüksek teklif veren kişi olmam durumunda ihale bedelinin haricinde tarafımca ödenmesi gereken meblağ var mıdır?
Cebri icra satışlarında kanundan doğan satışa mütevellit (KDV, Damga vergisi, Tescil ve Teslim Masrafları vb.) ödemeler icra dairesine ve satış memurluklarına başvurmak suretiyle ihale alıcısı tarafından yatırılması gerekmektedir. İlgilenmekte olduğunuz ihaleye ilişkin “Detay” Kısmında “Satış İlanı Görüntüleme” işlemi ile satış ilanı tam metnini görüntüleyerek, ihaleye ilişkin açıklamaları, ihale alıcısının yükümlülüklerinizi kontrol etmeniz gerekmektedir. İhaleye dair ayrıca düzeltme ilanı yayınlanmış ise aynı şekilde satış için hazırlanmış “Düzeltme İlanları” nın da kontrol edilmesi gerekmektedir.

Satışı yapılan malın ihalesi üzerimde kalması halinde bakiye ihale bedelini nasıl yatıracağım?
Bakiye ihale bedelinin yasal süresi içerisinde İcra Müdürlüğü veya Satış Memurlukları hesabına banka üzerinden yatırılması gerekmektedir.

İhale sonucu satın aldığım malın tescili ve teslimi ne şekilde olacaktır?
Satışı yapılan malın ihalesi kesinleştikten sonra,  ilgili İcra Dairesine   başvurularak tescil ve teslim masraflarını yatırmak suretiyle yapılabilmektedir.

Teklif vermek için bankaya bağlanmaya çalışıyorum “Lütfen bekleyiniz diyor” işlem yapılmıyor.
Bankaya bağlanmaya dair sistemsel bir sorun bulunmamaktadır. Bilgisayarınız pop up ayarlarını kontrol ediniz. (Açılır pencere engelleyicisi) Açılır pencere engelleyicisi tarayıcınızda aktif ise Vakıfbank pop up ları açılmayacaktır. İlgili engellemeyi kaldırmanız halinde bankaya bağlanma sorunu ortadan kalkacaktır.

Copyright (©) 2013 Adalet Bakanlığı | Tüm Hakları Saklıdır.